piatok 11. septembra 2015

kompost I

chcem sa zapojiť aj ja do tejto zaujímavej súťaže, kde je nám daný priestor pre neformálnu výmenu osobných skúseností s kompostovaním.

Úplne sa stotožňujem s hlavnou myšlienkou tejto súťaže, že kompostovanie je súčasťou moderného životného štýlu, preto som neváhal ani chvíľu, prihlasujem sa do súťaže
a v prílohe Vám posielam svoje postrehy a fotky z nášho kompostéra...


len pre akési potvrdenie toho všetkého o čom som písal, ako vnímam svoj pestovateľský priestor, ktorý mám k dispozícii, ak dovolíte, rád by som Vám poslal ešte zopár fotiek.
Cítim zároveň aj akúsi potrebu podeliť sa s tým, ako sa až dá kompost využiť,
keď sa nám ho už podarí "vypestovať".


Naša záhradka spolu s dvorom má veľkosť iba 2.25 árov. Za viac ako 20-ročné kompostovanie sa nám už
v rámci rozkladu "skompostovalo" aj niekoľko drevených kompostérov. :) Nepoužívame žiadne penetráky, ochranné nátery či laky apod., takže rozkladu "odpadových" dosiek sa nebránime - je to skôr vítané. :)
Kompostoviská máme umiestnené v polotieni vedľa čerešne. 

Hlavný kompostér:
šírka    -  115cm
dĺžka   -  200cm
výška  -  100cm
Vedľajší – pomocný kompostér:
šírka    -  115cm
dlžka  -   200cm
výška  -    40cm – voľné uloženie, bez debnenia

Aby kompost mal čo najlepšiu kvalitu - konzistenciu, snažíme sa po celý rok o jeho napĺňanie rôznorodou štruktúrou bioodpadu - o pestrú "stravu". Samozrejme nič nerobíme nasilu, ale všetko prirodzene, tak ako to prichádza, ako to každý rok so sebou prinášajú rôzne "agrotermíny"...
Jarou sa pre kompost začína asi najkrajšie obdobie. Tešíme sa, keď už prvá pokosená tráva môže prekrývať dovtedy iba zimný kuchynský biologický odpad obohatený hoci aj o rozdrvené škrupinky z vajíčok, či o občasný čistý preosiaty popol z dreva.
Vypletá burina, posekané či záhradníckymi nožnicami na kúsky "nastrihané" odrodené suché časti malín, konárov zo stromov, stromčekov okrasných aj ovocných veľmi výdatne napomáhajú kvalite a prevzdušňovaniu kompostu.
Snažíme sa aj o rovnomerné rozloženie každého "sústa", ktoré práve ponúkame kompostu, aby sa v celej šírke dial rovnomerný proces vyzrievania - rozkladu kompostu. Rozhŕňaním prikladaného obsahu sa nám tak podarí dodržať aj rovnomernú vlhkosť. Preto sme radi, ak po suchších vrstvách nasleduje nejaká čerstvo pokosená tráva, či nejaké listy zo zeleniny, stromov apod. Ak dlho neprší, občas kompost jemne polejeme vodou z kanvice s nasadenou ružicou.
Opadané lístie a všetko čo po zbere hlúbovín, paradajok, fazule atď. v záhradke zostáva je zase svojským jesenným prínosom pre kompost.
Zvyčajne na jar odoberieme z kompostu vrchné vrstvy vedľa hlavného kompostoviska a v spodnej časti už máme vrstvu kvalitného humusu. Väčšie, ešte nerozložené kúsky vrátime späť do novozaloženého kompostu, aby mu tento "naočkovaný" substrát napomohol k rýchlejšiemu naštartovaniu rozkladu.
Kompost, ktorý chceme použiť do črepníkov na kvety a iných nádob, preosejeme.

Použitie kompostu:
Na pestovanie zeleniny nemáme veľa priestoru, preto každá nová jar je pre nás novou výzvou ako čo najlepšie a najekonomickejšie využiť vyčlenené miesto. Vynaliezavosti sa u nás nikdy nekládli medze.
Priestor nám zaberá niekoľko okrasných a ovocných stromov, jahody, stálerodiace maliny no aj množstvo černíc a tiež ovocie v kríčkovej a v stromčekovej podobe.
A tak skleník, voľná pôda, črepníky, kvetináče, staré smaltované veľké aj malé hrnce a rôzne iné nádoby až po polystyrénové, všetko naplníme vlastným kompostom a vysadíme svojimi sadenicami. Odmenou sú pre nás zdravé plody paradajok, cukiet či uhoriek..
Nikdy nič nepostrekujeme, počítame s prirodzenými stratami aj tam, kde by možno mohla pomôcť chémia.  

A čo povedať na záver?
Ku kompostovaniu nás viedli už naši rodičia, teraz to my odovzdávame svojim deťom a už aj vnúčatám.
Je to nádherný a tajomný kolobeh prírody, súčasťou ktorého sa môže stať každý z nás.
Ak kompostujeme, môžeme mať dobrý pocit, že ako Homo sapiens vieme sa dobre správať aj k prírode, ktorá nás vlastne živí. Ona sa vždy vedela odvďačiť človeku, ak s ňou ako s priateľom počíta a to tým, čo nás asi najviac poteší - zdravými, chutnými plodmi - darmi Zeme.

Odkaz:
Ak ešte niekto náhodou nekompostuje, možno raz k tomu dospeje. Dá sa to takmer všade, v akýchkoľvek podmienkach, ako to robieval napr. môj známy, bývajúci v paneláku. Svoju záhradku nemal, ale zato mal úžasný vzťah k prírode. Nazbieraný bioodpad som si od neho privážal na svoj kompost. Ako kamarátsky revanš pre jeho rodinu bolo pochutnanie si na plodoch z našej záhradky. Určite ten zber viac robil pre dobrý pocit z ochrany prírody, než pre nejakú odmenu. Uvedomoval si, že je súčasťou aj keď silnej, no zároveň krehkej prírody. Bol presvedčený, že ak si ju zdevastujeme, sebe tým vôbec nepomôžeme, len si to všetko ešte viac na tejto planéte zhoršíme.

A nemôžem inak zakončiť ako  pozdravom:

KOMPOSTOVANIU ZDAR! :)